Zobacz też: Dieta proteinowa    Dieta kapuściana. Dieta prezydencka

Dieta kapuściana

Wszystko o diecie kapuścianej (prezydenckiej)

Zalety i wady diety kapuścianej

Zalety diety kapuścianej

Kapuściany program żywieniowy jest niezwykle prosty - opiera się przede wszystkim na specjalnej zupie z kapusty, która pozwala na redukcję nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Przygotowanie kapuśniaka jest nieskomplikowane i zajmuje niewiele czasu.

Do zalet tej diety należą zdrowotne i odchudzające właściwości kapusty. Jest to bowiem warzywo, które stanowi bogate źródło witaminy C oraz potasu w ilości zdolnej pokryć dzienne zapotrzebowanie na te składniki. Ponadto kapusta symuluje pracę żołądka, reguluje funkcjonowanie układu trawiennego i pracę jelit, przyspieszając w ten sposób przemianę materii. Kapusta jest niskokaloryczna, dzięki czemu można ją jeść zawsze wtedy, gdy poczuje się głód bez obaw o przytycie. Błonnik zawarty w kapuście ma działanie oczyszczające, więc zalegające resztki pokarmu są usuwane z żołądka i jelit. Poza tym zapełnia on żołądek, przez co daje uczucie sytości i hamuje apetyt.

Wady diety kapuścianej

Jednak jak każda dieta, również ta kapuściana ma swoje wady. Wymaga ona, by każdego dnia spożywać tylko i wyłącznie jedno warzywo. Może to być dosyć uciążliwe, zwłaszcza dla tych osób, które nie lubią kapusty i wolą różnorodne doznania smakowe. Z tego względu proces odchudzania z wykorzystaniem kapuśniaka jest zalecany osobom, które liczą się z koniecznością wyrzeczeń.

Dieta kapuściana jest przeznaczona przede wszystkim w celu eliminacji stosunkowo niewielkiej nadwagi. Nie nadaje się do zwalczania otyłości, nie powinny jej stosować osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania. Przed jej rozpoczęciem warto zasięgnąć porady lekarza lub dietetyka.

Dużą jej wadą jest niedostarczanie organizmowi wystarczającej ilości witamin i składników mineralnych, niezbędnych do zachowania zdrowia. Dietetycy przestrzegają, że menu kapuściane nie jest odpowiednio zbilansowane pod względem wartości odżywczej. Żelazo, białko, wapń, magnez i węglowodany to elementy żywieniowe, których niestety próżno szukać w kapuście. Ich niedobór może spowodować nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu kostnego, niedokrwistość czyli anemię oraz zaburzenia rytmu serca, a także osłabić procesy budulcowe zachodzące w organizmie.

Wynika stąd długość całej diety - nie powinna być ona stosowana przez okres dłuższy, niż siedem dni. Można w tym czasie przyjmować suplementy z kompleksową zawartością witamin.

Niedostatek składników odżywczych może stać się przyczyną osłabienia organizmu. Po około trzecim dniu diety może pojawić się ból głowy oraz przejściowe ogólne pogorszenie nastroju. Ten stan da się jednak zwalczyć. Przede wszystkim trzeba zadbać o przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, ponieważ odwodnienie zwiększa poczucie utraty energii. Warto codziennie złapać chociaż niewielką dawkę promieni słonecznych, gdyż stymulują one funkcjonowanie dopaminy i serotoniny - neuroprzekaźników odpowiedzialnych m.in. za dobre samopoczucie i wigor.

Istnieje jeszcze jedna wada kapuścianego odchudzania. Bardzo prawdopodobne jest wystąpienie po jego zakończeniu tzw. efektu jojo, czyli nawrotu zrzuconych kilogramów po powrocie do normalnego trybu żywieniowego.

Można tego uniknąć, jeśli po siedmiu dniach z kapustą stopniowo przejdzie się na mniej rygorystyczny program żywieniowy oparty na posiłkach zróżnicowanych, ale niskokalorycznych.