Zobacz też: Dieta proteinowa    Dieta kapuściana. Dieta prezydencka

Dieta kapuściana

Wszystko o diecie kapuścianej (prezydenckiej)

Kapuśniak!

Specyficzną cechą tego typu diety jest fakt, że wprost proporcjonalnie im więcej kapusty się zje, tym więcej kilogramów można stracić. 100 gramów to tylko 20 kalorii! W pierwszych dniach stosowania diety kapuścianej masa ciała spada bardzo szybko. Dzieje się tak z powodu sporych ubytków wody (kapusta działa bowiem moczopędnie) oraz całkowitego wyeliminowania soli kuchennej, która zatrzymuje wodę w organizmie.

Przygotowanie kapuśniaka jest bardzo proste i nie wymaga posiadania szczególnych umiejętności kucharskich. Można ugotować jego większą ilość i przechowywać w lodówce, podgrzewając tylko taką ilość, która składa się na małą porcję.

Poniżej prezentujemy przepis na zupę, która wystarczy na tydzień diety.

Składniki:

 • główka kapusty włoskiej lub białej
 • 6 pomidorów
 • papryka żółta
 • papryka czerwona
 • pęczek selera naciowego
 • sześć główek cebuli
 • 25 dag marchewki
 • przyprawy do wyboru: curry, pietruszka, pieprz, koper, bazylia, czosnek, bazylia, papryka w proszku

Sposób przyrządzenia:

 1. Poszatkować kapustę.
 2. Pomidory wyparzyć we wrzątku, obrać ze skórki i posiekać na plastry lub w kostki wraz z cebulą, selerem, marchwią i papryką (paprykę żółta i czerwoną można zastąpić dwiema paprykami zielonymi).
 3. Warzywa gotować na małym ogniu i pod przykryciem w trzech litrach wody przez około godzinę.
 4. Gdy warzywa zmiękną, czyli po około 30 minutach gotowania, do wywaru dosypać przyprawy do smaku.
 5. Nie wolno dodawać tłuszczu, bulionu ani soli!
 6. W celu przynajmniej częściowego wykluczenia monotonii żywieniowej zupę kapuścianą można podawać na różne sposoby, np. jako krem po zmiksowaniu.


Zupa prezydencka
Osoby, które nie lubią lub nie umieją gotować, albo po prostu brakuje im na to czasu, mogą zakupić gotowy kapuśniak w formie mrożonki, która na rynku zwana jest "zupą prezydencką". Koszt jest niewielki - kapuściana mrożonka to wydatek rzędu 3-7 złotych.